top of page
PFO

Pražský filmový orchestr

založeno roku 2004

zakladatelé Jiří a Zdeňka Koryntovi
dirigent Jiří Korynta

koncertní mistr Adam Příhoda
produkční Martin Vinš

hudební skladatelé a aranžéři
Radim Linhart | Jiří Korynta | Martin Vinš Dominik Svoboda

spolupracující sbory
Pražský filmový sbor | Canti di Praga

sbormistři
Kamila Tůmová | Jan Svejkovský

Pražský filmový orchestr je symfonické těleso, založené dirigentem Jiřím Koryntou a Zdeňkou Koryntovou v roce 2004, které se po celou dobu své existence specializuje na koncertní provedení filmové, seriálové, muzikálové, populární a videoherní hudby.

Orchestr v čele s dirigentem Jiřím Koryntou vždy kladl důraz na maximální autenticitu podání jednotlivých skladeb a jejich emocí bez využití filmové projekce. Navíc ke spolupráci zve na svá větší vystoupení pěvecké sbory.
 

Ve svém rozsáhlém a neustále se rozšiřujícím repertoáru čítajícím několik set titulů lze nalézt díla od věhlasných světových skladatelů filmové hudby jako je John Williams, Jerry Goldsmith, Elmer Bernstein, Bernard Hermann, Howard Shore, Alan Silvestri, Hans Zimmer, John Powell, David Arnold, Ennio Morricone, Michael Giacchino, James Horner a mnozí další.

Během každé sezóny vystupuje orchestr v koncertní sálech, kulturních domech a kinosálech v krajských městech po České republice a na Slovensku, kde pořádá své koncerty nebo spolupracuje s pořadatelskými agenturami. Souběžně je také zván na veřejné i soukromé akce.

Pop Symphony

Pop Symphony Orchestra

založeno roku 2017

zakladatelé Martin Vinš
dirigent Jiří Korynta

koncertní mistr Adam Příhoda
produkční Martin Vinš

hudební skladatelé a aranžéři
Radim Linhart | Jiří Korynta | Martin Vinš

Pop Symphony Orchestra je druhým největším ansámblem, který pod hlavičkou PFO vystupuje. Ve svém názvu nese, podobně, jako větší symfonický "bratr" své poslání.
Idea o tělese propojující nejen svět filmové hudby, tance a zpěvu se v hlavě produkčního PFO Martina Vinše vyvíjela už od roku 2015. Přání navázat na tradici tanečních orchestrů na sebe nechalo přibližně dva roky čekat. Jeho zrod iniciovala až příležitost vystoupení na galavečeru mezinárodní taneční soutěže EDTS konané v Brně v roce 2018.
V průběhu příprav celovečerního programu si ještě svou předpremiéru orchestr stihl vystřihnout na plese Plzeňského kraje.
Nápad byl pokřtěn a po doprovodu galavečera, kde ho prověřilo hned 300 tanečních párů z celého světa navázalo Pop Symphony svými filmovými plesy v Besedním domě v Brně.
Úprav filmových témat v rytmu stadartních i latinsko-amerických tanců se ujal dvorní aranžér PFO Radim Linhart a celý 36 členný orchestr pak řídí dirigent PFO Jiří Korynta.
V reperoáru jsou zastoupeny všechny taneční styly, doplněné o stepařská čísla. A protože tanec se neodmyslitelně snoubí se zpěvem, zařadilo se do repertoáru i několik nesmrtelných filmových hitů.

Smyčce PFO

Smyčce Pražského filmového orchestru

založeno roku 2018

zakladatelé Martin Vinš | Zdeňka Koryntová
dirigent Jiří Korynta

koncertní mistr Adam Příhoda
produkční Martin Vinš

hudební skladatelé a aranžéři
Radim Linhart | Jiří Korynta | Martin Vinš

Smyčce Pražského filmového orchestru vznikly přirozeným vývojem díky své provázanosti s Kvartetem a Sextetem PFO.
Spoluprací dirigenta a violisty Jiřího Korynty, koncertního mistra PFO Adama Příhody a zástupců sekcí smyčcových nástrojů se postupně sestava ustálila na 32 hráčích, kteří si přenáší své zkušenosti ze symfonického orchestru.
Cílem, které si Smyčce PFO stanovily bylo zprvopočátku "jen" příležitostně zastoupit kompletní symfonickou sestavu při komornějších příležitostech. Záhy se ale ukázalo, že jde o plnohodnotné těleso, které si rychle získává velkou popularitu.
Stejně jako všechna ostatní tělesa i Smyčce PFO pravidelně za svými fanoušky cestují po českých městech. Své fanoušky nachází a příjemně překvapuje ve všech destinacích.
Vzhledem k širokému výběru úprav nejen filmové hudby nabízí "les smyčců" doplněný o doprovod klavíru a 3 bubeníků a perkusistů zcela jiný zážitek.
Podobně jako u velkého orchestru nechybí ani u Smyčců pilíře programů  jako jsou například skladby ze ságy Star Wars, série Piráti z Karibiku, trilogie Pán Prstenů, The Avengers, seriálu Game of Thrones a mnohých dalších.
Kromě filmových titulů ctíme i zajímavá klasická a moderní díla složena pro smyčcový orchestr, kterými jsou některé programy proloženy.

Kvarteto PFO

Kvarteto a Sexteto Pražského filmového orchestru

založeno roku 2015

zakladatelé Zdeňka Koryntová
produkční Martin Vinš
programová dramaturgie Jiří Korynta

hudební skladatelé a aranžéři
Radim Linhart | Jiří Korynta | Martin Vinš

Smyčcové kvarteto PFO bylo prvním uskupením, které se z orchestru vyčlenilo. Podobně jako u ostatních sestav k jeho zrodu přispěla příležitost společenské události, kdy kvarteto doprovázelo francouzského klavíristu, zpěváka a skladatele Francka Sitbona, se kterým již PFO
v minulosti spolupracovalo.

Kvarteto od té doby budovalo svůj repertoár a takřka ihned se přirozeně zaměřilo na provádění úprav filmových, populárních, jazzových, klasických, ale i autorských skladeb složených přímo pro něj.
Vedoucí pozice se ujal dirigent a violista Jiří Korynta. Na pozici primu, sekundu a violoncella se vystřídalo několik členů PFO.
S hledáním nového repertoáru šlo ruku v ruce i obohacení sestavy o další dva instrumentalisty  - klavíristu Tomáše Vahalíka, alternanovaného Radimem Linhartem a bubeníka a perkusistu Martina Vinše.
Koncertní produkce zavedla Kvarteto i Sexteto do různých lokalit po České republice a na Slovensku. Pravidelně je zváno k různým příležitostem jako jsou filmové premiéry, galavečery, společenská setkání, svatební obřady a oslavy.

bottom of page